1
Strona główna breadcrumbs Realizacje breadcrumbs Aplikacje breadcrumbs VHF over IP - wdrożenie dla Urzędu Morskiego w G...

VHF over IP - wdrożenie dla Urzędu Morskiego w Gdyni

Klient

Urząd Morski, Gdynia

Założenia

Celem realizacji systemu VHFoverIP było stworzenie autonomicznego narzędzia nie wchodzącego w skład innych systemów informatycznych oraz podniesienie standardu pracy Operatorów VHF przez zastosowanie nowoczesnych,ergonomicznych technologii. Wdrożenie nowego systemu nastąpiło w 2008 roku.

Rozwiązanie

System VHF over IP oparty jest na infrastrukturze IT wyposażonej w aplikacje, której moduły rozproszone są na poszczególnych jej elementach. W ramach wdrożenia został przekazany i uruchomiony system umożliwiający zarządzanie transmisją radiową w paśmie VHF.

Efekt

System VHF over IP zdecydowanie poprawia bezpieczeństwo ruchu morskiego na akwenach morskich umożliwiając komunikację w paśmie VHF ze statkami na Zatoce Gdańskiej. Obszar całego akwenu zatoki jest pokryty zasięgiem komunikacji VHF poprzez stacje nadawczo-odbiorcze ulokowane w Helu, Gdyni, Gdańsku i Krynicy Morskiej. 
Zaletą systemu VHF over IP jest przede wszystkim pewny przesył informacji z wyniesionych stacji nadawczo-odbiorczych poprzez łącza teleinformatyczne (IP) do służb dyżurnych ulokowanych w dużym oddaleniu od tych radiostacji: w Centrum Bezpieczeństwa Morskiego oraz Kapitanatach Portu.
Ujednolicony system VHFoIP może pokryć zasięgiem całe polskie wybrzeże. Wówczas upoważniony operator VHF będąc w dowolnej lokalizacji mógłby prowadzić korespondencję z każdym statkiem znajdującym się w zasięgu wybranej stacji VHF wzdłuż Wybrzeża. Dzięki temu rozwiązaniu wszystkie stacje nadawczo-odbiorcze mogą być połączone w jedną sieć i stworzyć ogólnopolski system nawodnej komunikacji VHF.
System VHFoIP obsługuje nie tylko radia z zakresu VHF. Możliwe jest włączenie do systemu nadajników/odbiorników na pasma MF/HF tworząc dzięki temu profesjonalny kompleksowy system łączności na strefy morskie A1 i A2.
System komunikacji w paśmie VHF można implementować do różnych służb bezpieczeństwa, np. Policji, Straży Miejskiej czy służb dyspozytorskich innych branż: energetyka, przemysł, koleje, transport etc.

Kontakt

Antanina Lipnitskaya

kierownik projektu
antanina.lipnitskaya@sprint.pl

tel. +48 58 340 78 17

Poleć znajomemu

Zamknij