Strona główna breadcrumbs Centrum prasowe breadcrumbs Aktualności breadcrumbs Sprint z kamerami wśród zwierząt

Centrum prasowe

Sprint z kamerami wśród zwierząt

Pod koniec października 2012 firma Sprint zawarła umowę z Zarządem Zieleni Miejskiej w Łodzi na budowę  systemu zabezpieczeń w Miejskim Ogrodzie Zoologicznym. Prace związane z przygotowaniem projektu, instalacją okablowania, zakupem oraz instalacją urządzeń niezbędnych do uruchomienia systemu trwały 9 miesięcy i zakończyły się w lipcu tego roku. W ramach realizacji kontraktu zainstalowano nowoczesny system monitoringu wizyjnego wraz z systemem powiadamiania głosowego, instalacją czujek ruchu dalekiego zasięgu i instalacją oświetlaczy. Wszystko to jest nadzorowane i sterowane z centralnego punktu, przy pomocy dedykowanego oprogramowania.

Przetarg na budowę systemu został rozpisany kilka miesięcy po incydencie, podczas którego na teren ogrodu zoologicznego wtargnęli wandale. Zdarzenie miało miejsce w nocy, chuligani zdewastowali wybieg dla tygrysów, zniszczyli infrastrukturę ogrodu i przestraszyli dwie żyrafy, które zdechły wskutek stresu wywołanego tym zdarzeniem. Wkrótce po tym zdecydowano o konieczności założenia systemu detekcji zdarzeń i rejestracji wideo.

Nowoczesny system monitoringu wizyjnego odstraszy potencjalnych chuliganów i tym samym wyeliminuje podobne sytuacje w przyszłości. Po godzinach pracy ogrodu system gwarantuje wykrycie i informowanie o osobach przebywających na jego terenie, umożliwia dokumentację zdarzeń i identyfikację sprawców. W ciągu dnia system zapewnia bezpieczeństwo zwierzętom, które narażone są m.in. na dokarmianie, a pod okiem operatora kamer wideo mogą czuć się teraz bezpieczniej. Zainstalowane urządzenia umożliwiają całodobową obserwację życia podopiecznych łódzkiego ZOO i w razie wypadku natychmiastową reakcję. Już w pierwszym tygodniu działania systemu, dzięki stałemu podglądowi obrazów z kamer, udało się uratować dwie mary patagońskie, których matka padła podczas porodu.

System wyposażono w kilka dodatkowych funkcji, między innymi podgląd i rejestracja wideo z kamer przenośnych na statywach - do monitorowania życia zwierząt (na wybiegach oraz w szpitalu dla zwierząt) oraz automatyczna analiza obrazu z dedykowanych kamer z wbudowaną analizą wideo - do generowania statystyk ruchu osób zwiedzających ZOO.

W przyszłości planuje się podłączenie systemu monitoringu wizyjnego ZOO do miejskiej sieci światłowodowej, a tym samym do miejskiego systemu monitoringu wizyjnego i udostępnienie obrazów zarówno na żywo, jak i z archiwum dla operatorów w Policji i Straży Miejskiej. Planuje się też udostępnienie wysokiej jakości strumieni wideo z kamer zainstalowanych w łódzkim ZOO zwiedzającym - użytkownikom sieci Internet.

Łódzkie ZOO jest pierwszym ogrodem zoologicznym w kraju, w którym wybudowano tak nowoczesny system zabezpieczeń. Dzięki wdrożeniu nowoczesnych, wysokiej klasy urządzeń znanych i sprawdzonych producentów, system w łódzkim ZOO przez wiele lat będzie służył pracownikom ogrodu, jego gościom oraz przede wszystkim będzie zapewniał bezpieczeństwo zwierzętom.

Poleć znajomemu

Zamknij