Strona główna breadcrumbs Centrum prasowe breadcrumbs Aktualności breadcrumbs Inteligentne Systemy Transportowe w Łodzi

Centrum prasowe

Inteligentne Systemy Transportowe w Łodzi

To pierwszy w Polsce obszarowy system sterowania ruchem o tak dużym zasięgu, obejmujący ponad 230 skrzyżowań ulic, składający się m.in. z 50 km kanalizacji kablowej, 1500 studni, 500 km kabli miedzianych i 160 km kabli światłowodowych oraz ok. 2000 świetlnych sygnalizatorów. Na przystankach komunikacji miejskiej pojawią się elektroniczne tablice informacyjne dla pasażerów.

Na głównych ulicach zamontowanych zostanie też 9 tablic o zmiennej treści. Będą na nich wyświetlane informacje o utrudnieniach w ruchu, korkach itp. Na skrzyżowaniach będzie działać ok. 65 kamer do podglądu i 130 kamer systemu rozpoznającego tablice rejestracyjne. Umożliwi to pomiar średniej prędkości pojazdów na kolejnych odcinkach drogi. Nad sprawnością działania systemu czuwać będą pracownicy nowego centrum operacyjnego.

Głównym celem projektu jest uprzywilejowanie w ruchu miejskim tramwajów i autobusów. Wszystkie pojazdy MPK na trasie Łódzkiego Tramwaju Regionalnego oraz na aktualnie modernizowanej, przecinającej Łódź ze wschodu na zachód trasie W-Z wyposażone zostaną w nadajniki GPS. Wysyłane przez nie sygnały odbierane będą przez sensory umieszczone na trasach komunikacji publicznej, które następnie skomunikują się ze sterownikiem na skrzyżowaniu i "zawiadomią go" o zbliżającym się pojeździe. Sterowniki zmodyfikują program sygnalizacji świetlnej, aby umożliwić szybszy przejazd tramwajowi lub autobusowi.

Oddanie do użytku systemu sterowania ruchem planowane jest na koniec 2015 r.

Poleć znajomemu

Zamknij